Czy ładowanie LifePo4 do 100% szkodzi ?
Odpowiedź jest jednoznaczna. TAK !
Do jakiego stopnia SOC ładować więc magazyn?
Odpowiedź jednoznaczna do 100% !.
I tu wyjaśnienie. Magazyn to nie tylko ogniwa, ale i BMS, który zabezpiecza m. innymi ograniczając prąd i napięcie ładowania. To BMS wylicza SOC i dla jednego BMS’a SOC będzie przy napięciu 56V jak w przypadku magazynów Delongtop, a dla innych może być to np. 58V. O ile nie możemy się wypowiedzieć za wszyskich producentów magazynów, bo ich nie znamy i nie wiemy jak konfigurują BMS’y o tyle magazyny oparte na BMS’ach Pace / z niebieskim wyświetlaczem i przyciskami z prawej strony / można śmiało ładować do 100% SOC. W ustawieniach jest maksymalne napięcie komórki 3,7V zaś maksymalne napięcie całości to 56V ( 56 / 16 = 3,5V ). Można się przyczepić do tych 3,7V, ale nie dzieje się nic złego, bowiem BMS przechodzi w tryb alarmu, jak któraś z komórek osiągnie 3,6V i znacznie ogranicza prąd ładowania od (4A do 7A). Balansowanie zaczyna się przy 3,45V, a po osiągnięciu 3,7 V wyłącza całkowicie ładowanie magazynu. Ładowanie jest więc uwarunkowane podwójnie: do osiągnięcia napięcia 3,7V przez pojedyncze ogniwo, lub 56V przez cały pakiet. 3,7V może nasuwać wątpliwości jednak dane producentów ogniw potwierdzają, że 3,7V krótkotrwale na ogniwie nie powoduje negatywnych skutków. Ze względów bezpieczeństwa utarło się jednak 3,65V. Czas powolnego ładowania od 3,6V, to czas na zniwelowanie różnic napięcia między ogniwami, czyli balansowanie, które wyłącza się przy 3,1V lub osiągnięciu różnic napięcia między komórkami nie większych niż 20mV (0,02V)
Stanowczo i zdecydowanie twierdzimy więc że dla zdrowia naszych magazynów można je ładować do 100% i jest to zalecane.
- Definicja magazynu energii elektrycznej znajduje się w Art. 3 pkt 10k ustawy Prawo energetyczne. Warto zwrócić uwagę na to, że przepisy rozróżniają samo urządzenie (magazyn) od procesu (magazynowania). Magazyn energii elektrycznej – instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej. Tak więc Magazynem energii elektrycznej jest zestaw ogniw wraz falownikiem / inwerterem. My na potrzeby tego pracowania przyjęliśmy potoczną definicje magazynu energii jako samego zasobnika z ogniwami i zabezpieczeniami.
